Podzim je tradičně rozporuplným časem, jeho barvy lákají k procházkám, ale když se ochladí a začne pošmourno, je to předzvěst blížící se zimy, která je pro mnohé z nás obdobím, na které se z roku těšíme nejméně.
S podzimem mají, z ájurvédského hlediska, problém hlavně ti, kteří mají jako jednu z hlavních dóš vátu, nebo je u nich tato dóša zvýšená. Když je totiž období váty, ať už životní – stáří, roční – podzim, zima, nebo denní – čas mezi 2-6 a 14-18 hodinou, má tahle dóša automaticky tendenci se „pohybovat“ více, tedy třeba i vychylovat z rovnováhy.
A mimo suchosti, chladu a dalších věcí, na které váta “trpí” a budeme o nich ještě mnohokrát mluvit, jsou pro ni typické i obtíže s nervovým systémem, především se strachy. A jak to vypadá v praxi? S rozvíjejícím se podzimem jsou váty často roztěkané, nervozní, nebo dokonce ovládané drobnými vnitřními strachy, které jim ztrpčují život. A protože váta úzce souvisí s pránou – tedy životní esencí, dechem – můžete tyto trable zčásti eliminovat, pokud se naučíte správně dýchat. Zní to banálně, ale hodně lidí pracovat s dechem moc dobře neumí, jejich dech je mělký a nedokážou ho plynule prohloubit.
Z mé zkušenosti nejlépe zabírá hluboký dech, který vedeme z břicha, nádech, břicho se jemně nafoukne a dech putuje co nejvýš jsme schopni ho “vytáhnout” tak, aby nám to bylo příjemné. U někoho skončí nádech v bránici, u jiného v srdci nebo výše, s výdechem se pomalu vracíme do břicha, které se jemně vtáhne. Zkuste takto dýchat pět minut po ranním probuzení a deset minut před spaním, výsledky jsou velmi dobré. Pro začátečníky je nejlepší u dýchání ležet na zádech a dlaně, pro kontrolu, položit na bříško.
Druhou možností, které já říkám S.O.S. dech, mi kdysi poradila má učitelka MUDr. Zisková. Kouskem vaty nebo kapesníku si na hodinu ucpete levou nosní dírku a dýcháte pouze pravou. Je to náročné, aspoň pro začátečníky, ale nervový systém zklidníte spolehlivě.
Oba dechy pochází z jógy, takže pro zkušené jogíny nejsou ničím novým, ti také s dechem problémy nemívají…
Aby pro vás hluboké nebo jiné dýchání nebylo „prudou“, můžete přidat poslech nějaké příjemné relaxační hudby. Já jsem se teď znovu zamilovala do Aramejského Otčenáše v podání Kateřiny Pokorné, najdete na youtube.com
(Foto: Marek Stibral)