Novinky

Jemná a přitom efektivní očista

S detoxy se každé jaro trhá pomyslný pytel. A já to chápu, sama jsem v období hledání vyzkoušela snad všechny. Jenže detox není o pár dnech hladovění, a vůbec, pojďme mu raději říkat očista…

 

To, že se během pár dní naše tělo nepřeprogramuje a nezačne fungovat jinak, jsem pochopila, až po mnoha letech a díky mé učitelce Martině Ziskové, se pořád učím. Viděno ájurvédskýma očima, čistit bychom se měli podle toho, jak máme poskládané dóši. Co si kapha, která má obvykle pomalý metabolismus může dovolit, to je pro pittu hraniční a pro vátu vysoce „toxické“. Třeba půst, kapha mívá obvykle pomalý metabolismus – každý jsme individuál a z toho je třeba vycházet – takže kratší půst, nejlépe po poradě s někým, kdo zjistí, jak jsme na tom, se snese. Pitta půsty nenese dobře, a také jí nijak dobře neudělají, proto vyřeší svou očistu zlehčením jídelníčku, vyřazením určitých věcí. A křehká váta? Ta se do půstu požene jako první, ale může jí jen uškodit, jejímu nepravidelnému trávení i křehké nervové soustavě… Myslím, že na tomhle případu je vidět, že nákup detoxního přípravku v drogerii a pár dnů hladovky naše tělo vyčistí jen stěží.

 

Jemná očista mysli

Ono, tělo není jen fyzická schránka, to přece víme. A každý, kdo trochu bere v potaz psychosomatiku ví, že reakce těla vycházejí ze stavu mysli. Tedy pokud už několik let nedokážete vydržet v nastaveném systému stravy a třeba vyjídáte v noci ledničku, nebo máte pocit, že když se najíte je vám lépe, je jasné, že jemná očista těla by měla začít právě tady – u mysli. Je dobré si ujasnit, nejlépe třeba na jógové podložce při meditaci, nebo na procházce v přírodě, co je ten problém, kdo mě to uvnitř mě nechce pustit dál. Je to expartner, který říkal – „vždycky budeš tlustá a já to nesnáším!“, je to kritická maminka, nebo „jen“ váš vnitřní kritik? Tak tedy pracujte na poznání, co za tím vším stojí. Zkuste jít a objevovat, jednou cestou, ne zkoušet deset možností (že pitty a váty:)… A až na to přijdete, máte vyhráno, pak se pomalu dostáváte k očistě těla.

 

Jarní znovuzrození těla

Jaro je krásné období k očistě. Je ale třeba si počkat na hezké počasí, které probudí energii. Sluníčko vlije do žil chuť něco dělat a třeba i vytrvalost. Cítíme se trochu jako zamilovaní – a jak by ne, začíná vládnout kapha –láska… A jak tedy na to tělo? Já radím jít na to pozvolna. Zkuste se po zimě trochu rozkoukat a začít jemně ochuzovat jídelníček, masožravci uberou maso, je dobré pomalu stahovat konzumaci zahleňujících mléčných výrobků a pokud se rozhodnete pro větší očistu, i na ni se více připravte. Týden před očistou vyřaďte pšenici i cukr, ten bílý je opravdu fuj. A samotný očistný program? Já mám dobrou zkušenost s 9denní očistou během níž se jí jídlo poskládané z rýže basmati, tepelně upravené zeleniny a luštěniny, nejlepší je mungo a červená čočka. Receptů, které z téhle, pro trávení lehké kombinace surovin uvaříte, je bezpočet a chutnají skvěle. Chce se na to ale připravit, vybrat recepty, odzkoušet je a nejít do očisty s pocitem zhnusení, ještě předtím než začala. Celkový proces očisty podpoříte pitím bylinných čajů a horké vody. Také pomůžou masáže a je dobré myslet na dostatečný odpočinek. Je jasné, že tělo je oslabené očistnou stravou, takže náročný program mu nesvědčí.

 

Malá reklama na závěr

Poslední půlrok pracuji na programu jemné, jeden až tříměsíční  očisty, který bych ráda nabídla klientům. Poslední dva měsíce očistu zkouším s 9ti ženami a výsledky jsou neskutečné. Nejde mi o to vám tu lhát, a dělat si PR, on si takový program stejně najde jen ten, kdo si ho najít má. Jde ale o to, že jsem takový přítel na mailu, a ženy podporuji, postupně nastavuji program, který je vhodný pro každého a zahrnuje jídlo, ale i cvičení, dech atd. A výsledky jsou neskutečné, ženy, které nemají s ájurvédským, nebo zdravějším stylem života žádné zkušenosti, se krůček po krůčku dostávají, tam kde chtějí být. Tělo se ozdravuje, zvykají si na nové věci. Při osobním setkání pak vidím ten rozdíl. Když děláme jen krátký detox, efekt nikdy není tak komplexní. Tenhle můj exepriment tedy jen dokazuje. Že pro naše těla není dobrý krátký detox, když je na míru, tak sice pomůže, ale je více zatěžujícící, když je „obecný“, často ani to ne. Ale dlouhodobý pozvolný program, kdy našemu tělu dáváme pomalý návod, jak se se sebou pracovat, to je úplně jiný level.

 

Takže přátelé, čistěte, ale opatrně, s láskou k sobě i tělu. Nedávejte si velké cíle, a nebudete pak zklamaní… Nezlobte se na sebe, když něco nejde, naopak, se prostě usmějte, překročte své chyby a pokračujte dál. Věřte mi, že já jsem expert na vše, ne úplně dobré, co jsem tady popsala, až po letech hledání jsem pochopila, že jediná cesta je ta jemná – pozvolná. Tak tedy hezké jaro a ať se vám daří!